Grupa Bosanaca i Hercegovaca i Amerikanca porijeklom iz BiH ujedinjenih u “Radnu grupu za Bosnu i Hercegovinu” uputila je pismo predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Josephu Bidenu apelirajući da odlučno odgovori na prijetnje suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH.
Pismo je u ime Radne grupe potpisao David Pettigrew, profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Southern Connecticut i član Upravnog odbora Studijskog programa za proučavanje genocida na Univerzitetu Yale.
Kako su naveli u pismu, od ključnog je značaja da se “nacionalisti iz reda bosanskih Srba i bosanskih Hrvata spriječe u destabilizaciji Bosne i Hercegovine putem prijetnji otcjepljenjem ili daljim produbljivanjem etničkih podjela, razvojem događaja koji bi u konačnici omogućio ostvarenje ciljeva genocida i međunarodne agresije iz 90-ih godina”.
Potpisnici pisma napomenuli su da je važno podržati visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH koji je vrhovni tumač i zaštitnik provedbe Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik u skorije vrijeme je pojačao napore na destabilizaciji Bosne i Hercegovine i regije istovremenim bojkotom državnih institucija, podrivanjem Ustava i prijetnjama o osnivanju entitetske vojske.
U izvještaju od 5. novembra 2021. godine Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, visoki predstavnik Christian Schmidt je upozorio da bi takve radnje predstavljale napuštanje ustavnog uređenja BiH i dejtonskog okvira i da “bi imale praktični učinak otcjepljenja Republike Srpske” od BiH.
Visoki predstavnik je ovakav razvoj događaja nazvao “ozbiljnim napadom” na Dejtonski mirovni sporazum koji je osujetio svaku nadu u mir i pomirenje u Bosni i Hercegovini.
Još značajnije je, međutim, da se svaki takav potez Republike Srpske ka otcjepljenju ili “autonomiji” ne smije shvatiti kao ništa manje nego ostvarenje njenih genocidnih osnivačkih ciljeva, smatraju u Radnoj grupi za BiH.
Podsjećaju da je Pretresno vijeće Haškog tribunala oglasilo Radovana Karadžića krivim za udruženi zločinački poduhvat kojim se nastojalo trajno ukloniti nesrpsko stanovništvo s teritorije na koju su bosanski Srbi polagali pravo i uspostaviti etnički homogenu državu.
Sadašnji predsjednik SAD-a Biden je 13. decembra 1995. godine osudio zlodjela nazivajući ih “srpskim genocidnim poduhvatom” i “surovim genocidom”, a svoju posvećenost BiH okarakterizirao je kao posvećenost vrijednostima pravde i obećanju da se genocid više nikada neće dogoditi te su apelirali na Bidena da to obećanje ispuni tako što ćete svoj diplomatski tim uputiti da osigura neostvarivanje genocidnih ciljeva.
– Nakon izjave državnog sekretara Anthonyja Blinkena od 9. decembra o važnosti prevencije genocida u kojoj on također osuđuje poricanje genocida, naše pismo naglašava potrebu da predsjednik Biden spriječi ponavljanje međunarodne agresije i genocida u BiH. S obzirom da Republika Srpska poduzima korake za formiranje vlastitog pravosuđa i vojske, pa situacija nikada nije bila ozbiljnija – upozorio je Pettigrew u izjavi za Fenu.
U pismu je također upozoreno i da predsjednik HDZ-a Dragan Čović insistira na reformi Izbornog zakona kojom bi se, kako navode, omogućio izbor predstavnika njegove stranke HDZ (Hrvatska demokratska zajednica) u Predsjedništvo BiH, a time bi se “osnažile etničke podjele, dovelo do stvaranja trećeg entiteta i dalje destabilizacije BiH”.
– Stoga apeliramo da uputite pregovarački tim koji bi odbio takav prijedlog reforme izbornog zakonodavstva i omogućio tranziciju BiH iz države sastavljene od “konstitutivnih naroda” u modernu liberalnu demokratiju građana s jednakim pravima i dignitetom – navodi se u pismu.
Također, podsjećaju da takve ciljeve otvoreno podržava Ruska Federacija koja na njih gleda kao na priliku za sprečavanje euroatlantskih integracija Bosne i Hercegovine, a nedavno su iz Rusije kazali da na članstvo BiH u NATO-u gledaju kao na neprijateljski čin na koji bi oni morali reagirati.
S obzirom na suočavanje BiH s prijetnjama iz Republike Srpske i miješanje Rusije, apelirali su na diplomate pod Bidenovim vodstvom da se zalažu za pojačanje prisustva EUFOR-a u BiH i pokretanje planiranja NATO-a za vanredne situacije.
Izrazili su uvjerenje da će Sjedinjene Američke Države odgovoriti nepokolebljivom posvećenošću vrijednostima pravde, demokratije i ljudskih prava uz trajno obećanje da se spriječi ponavljanje genocida i međunarodne agresije u BiH.
Osim profesora Pettigrewa, pismo Bidenu potpisuju i bosanskohercegovačko-američki državljani s istaknutim karijerama u obrazovanju, medicini i pravu, kao i prijatelji BiH, a podržali su ih Satko Mujagić, Munira Subašić, Bakira Hasečić i druge preživjele žrtve rata.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.