Najmanje 23 države iz pet od šest regiona Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) prijavile su slučajeve zaraze omikron varijantom koronavirusa, a broj bi mogao rasti, smatra generalni direktor WHO-a Tedros Ghebreyesus, javlja Anadolu Agency (AA).
Prema njegovim riječima širenje omikron varijante razumljivo je okupiralo pažnju na globalnom nivou.
– WHO ova dešavanja shvata veoma ozbiljno, a tako bi trebala i svaka zemlja. Ali, ne bi nas trebalo iznenaditi, to je ono što virusi rade – rekao je Ghebreyesus na webinaru u srijedu.
Dodao je kako će se omikron varijanta, čije je postojanje potvrđeno u petak, nastaviti razvijati ako svijet dozvoli njeno širenje.
– Sve vrijeme učimo više o omikronu, ali i dalje mnogo toga trebamo naučiti o njegovoj transmisiji, utjecaju na testove, liječenje i vakcine – smatra Ghebreyesus.
Kazao je kako svijet ne smije zaboraviti da se već suočava s visoko zaraznom varijantom, delta, koja dosad ima najviše slučajeva zaraze u svijetu.
– Moramo koristiti sredstva koja imamo da spriječimo transmisiju i spasimo živote od delte. Ako to uspijemo, onda možemo spriječiti transmisiju i spasiti živote od omikrona – smatra generalni direktor WHO-a.
Upozorio je kako, ukoliko države i pojedinci ne učine ono što trebaju kako bi zaustavile transmisiju delta varijante, onda neće zaustaviti ni omikron.
U proteklih nekoliko dana savjetodavne grupe WHO-a održale su sastanke kako bi razgovarale o pitanjima u vezi sa širenjem zaraze koronavirusom.
Čelnik WHO-a zahvalio je Bocvani i Južnoafričkoj Republici na brzom otkrivanju, sekvencioniranju i izvještavanju o novoj varijanti.
– Iznimno je zabrinjavajuće da ove zemlje bivaju kažnjene od strane drugih zbog onoga što rade ispravno – kazao je Ghebreyesus u ranijoj poruci.
Pozvao je države da poduzmu adekvatne korake na sprečavanju širenja zaraze, pogotovo kada je riječ o međunarodnom kretanju putnika.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.