Član Predsjedništva Bosne i Hdercegovine iz reda srpskog naroda Milorad Dodik smatra Bosnu i Hercegovinu tranzicijskom tvorevinom, nakon koje će bh. entitet Republika Srpska postati suverena samostalna država, a to za Hrvatsku nikako ne bi bilo dobro. izjavio je europarlamentarac Tonino Picula.
Evropski parlament u utorak kasno navečer imao je na plenarnoj sjednici raspravu o Bosni i Hercegovini, na kojoj su zastupnici prozivali Dodika, naglašavajući da on ima podršku iz Srbije i Rusije.
Europarlamentarci su Dodika prozvali glavnim kreatorom krize u Bosni i Hercegovini, koju su neki nazvali najgorom krizom od osnivanja države.
‘Zakoni koji de facto znače secesiju’
– On [Dodik] Bosnu i Hercegovinu smatra tranzicijskom tvorevinom, nakon kojeg će RS postati suverena, samostalna država. Mislim da to za Hrvatsku ne bi nikako bio dobar rezultat. Mi na svojim granicama moramo imati Bosnu i Hercegovinu kao državu koja funkcionira, koja je suverena država, a ne nekakav dio ‘srpskog sveta’, o čemu se manje-više neskriveno spekulira, pogotovo iz Beograda – rekao je nakon rasprave u Strasbourgu Picula za Hinu.
Dodik teško može biti sagovornik koji može unaprijediti stanje u Bosni i Hercegovini.
– Prema tome, svi kontakti iz Hrvatske s Dodikom moraju voditi o tome računa. Ni na koji način se ne treba davati legitimitet njegovim političkim planovima.
Picula, zastupnik iz redova socijalista, na popis zemalja koje daju vanjsku podršku Dodiku, gdje se u raspravi govorilo o Beogradu i Moskvi, dodao je i Budimpeštu.
Razlog za raspravu EP-a dao je sam Dodik, naglasio je Picula, svojim aktivnostima posljednjih nekoliko mjeseci, “u kojima je nadmašio i vlastite standarde izazivanja uzbuna u i oko Bosne i Hercegovine” te predlaganjima zakona koji de facto znače secesiju.
Međunarodna zajednica upozorava Dodika kako neće biti dopuštena provedba njegovih planova za uspostavu vojske RS-a.
Visoki predstavnik mežunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt rekao je u utorak kako je u strateškom interesu Zapada i Evrope spriječiti politike koje vode ka raspadu Bosne i Hercegocine, jer je to jedini način da se očuva stabilnost regije.
Važnost principa poštivanja jednakopravnosti
Picula je istaknuo da je u ovih 25 godina Dejtonski sporazum sačuvao zemlju od ratnih razaranja, ali ni od čega drugog, te da u zemlji postoji kultura sukobljavanja, a ne saradnje.
Istaknuo je još jednom kao jednu od glavnih tačaka sukobljavanja reformu izbornog sistema, “bez čijeg razrješenja se neće moći osigurati dugoročna stabilnost zemlje.
– Bez principa poštivanja jednakopravnosti uvijek će postojati jedan nivo frustriranosti koja proizvodi političke probleme – rekao je Picula.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.