Mehmed Baždarević, Robert Prosinečki, Dušan Bajević i Ivaylo Petev, stručnjaci su koji su sjedili na klupi fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine nakon odlaska Safeta Sušića.
Papetov rezultat i plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine i dalje je najveći uspjeh u historiji bh. fudbala, a Sušić najuspješniji selektor kojeg je BiH imala.
Očekivalo se da će Zmajevi nakon nastupa na Mundijalu prvi put otići i na Evropsko prvenstvo. Grupa u kojoj su bili Belgija, Vels, Izrael, Kipar i Andora ulijevala je nadu, naročito zbog činjenice da su na EP direktno išla dva prvoplasirana tima iz svake grupe, a trećeplasirana ekipa u baraž.
BiH je loše otvorila kvalifikacije, dva remija (Vels, Belgija) i dva poraza (Kipar, Izrael) u prva četiri kola presudila su Sušiću.
Sušića je krajem 2014. godine naslijedio Mehmed Baždarević. Od tada BiH nije uspjela izboriti veliko takmičenje, a na neuspješne selektore FSBiH je spiskao preko dva miliona KM.
Pod Baždarevićevom komandom Zmajevi su prošli treći kroz cilj u grupi i plasirali se u dodatne kvalifikacije. U baražu je nepremostiva prepreka bila Republika Irska.
Baždarević je poveo Zmajeve i u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2018., a u grupi s Belgijom, Grčkom, Estonijom, Kiprom i Gibraltarom, BiH je kroz cilj prošla treća, iza Belgije i Grčke.
Popularani Meša na klupi je sjedio ukupno 24 puta, imao je mandat od dvije godine i 10 mjeseci. Radio je za mjesečnu plaću od 30.000 KM. Fudbalski savez BiH za njegov angažman izdvojio je oko milion maraka.
Identičnu plaću imao je i naredni selektor BiH Robert Prosinečki. BiH pod njegovom komandnom palicom nije uspjela izboriti EURO 2020. Zmajevi su u grupi s Italijom, Finskom, Grčkom, Armenijom i Lihtenštajnom završili na četvrtom mjestu. Ipak, do baraža su bh. fudbaleri stigli kroz Ligu nacija, novo takmičenje UEFA-e koje je zamijenilo prijateljske utakmice. Prosinečki mečeve baraža nije dočekao na klupi BiH. Za 19 mjeseci mandata inkasirao je 570.000 KM.
Utakmica baraža protiv Sjeverne Irske povjerena je legendarnom Dušanu Bajeviću. On je na selektorsko mjesto imenovan u decembru 2019. godine, a već u martu 2020. trebao se igrati meč dodatnih kvalifikacija u kojem je BiH bila domaćin. Ipak, zbog situacije s pandemijom koronavirusa fudbal je zaustavljen, baraž se igrao tek u oktobru 2020. godine, a BiH je na Grbavici nakon penal-drame ispala od Sjeverne Irske. Ponovo je odlazak na Evropsko prvenstvo ostao samo san.
Bajević je uporedo vodio Zmajeve u mečevima Lige nacija (A liga), a bh. tim je u grupi sa Italijom, Nizozemskom i Poljskom završio kao posljednjeplasirani tako da će u narednoj sezoni ovog takmičenja ponovo igrati u B Ligi.
Iako se pojavila informacija da će Princ s Neretve raditi besplatno, to je demantovao tadašnji predsjednik FSBiH Elvedin Begić. Uz pretpostavku da je Bajević radio za isti iznos kao i njegovi prethodnici, njegov angažam koštao je oko 300.000 KM.
Toliko je za desetak mjeseci svog mandata inkasirao i Ivaylo Petev, bugarski stručnjak koji je u selektora promoviran krajem januara ove godine. Zmajevi su u ekspresnom kvalifikacionom ciklusu za Mundijal završili pretposljednji u grupi, iza Francuske, Finske i Ukrajine, a ispred Kazahstana. Samo jedan trijumf u kvalifikacijama najslabiji je rezultat koji je BiH ostvarila u dosadašnjih 13 kvalifikacionih ciklusa. Tako je i Petev po ostvarenim rezultatima postao najgori selektor u historiji.
Ako je suditi po njegovim izjavama, o ostavci trenutno ni ne pomišlja. Sa FSBiH je potpisao dvogodišnji ugovor, s mogućnošću njegovog produženja na dodatna 24 mjeseca.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.