Policijska uprava Trebinje apeluje na sve građane da budu dodatno oprezni prilikom paljenja vatre na otvorenom, s obzirom da trenutne vremenske prilike pogoduju nekontrolisanom širenju plamena.
Također, građani treba da obrate pažnju i na sve druge okolnosti koje mogu uticati na izazivanje požara i da vatru ni u kom trenutku ne ostavljaju bez nadzora.
Vatrena stihija se širi mnogo brže nego što ljudi očekuju i često mala nepažnja izazove velike posljedice po imovinu i živote ljudi, upozoravaju u saopćenju iz MUP-a Republike Srpske.
Opušci bačeni na određena mjesta, dno staklene flaše i drugi naizgled bezazleni predmeti po ovakvim temperaturama i na lako zapaljivim mjestima i površinama mogu dovesti veoma lako i brzo do katastrofalnih posljedica.
– Ako roštiljate u prirodi, vodite računa da se nikad ne udaljite sa tog mjesta dok ne budete u potpunosti sigurni da je vatra do kraja zagašena, premda je najbolje u ovakvim vremenskim okolnostima izbjegavati ove vidove odmora – naglašavaju iz policije.
Policijski službenici Policijske stanice Ljubinje juče su sa pripadnicima Vatrogasne jedinice Ljubinje i lokalnim stanovništvom, preduzimali sve potrebne mjere i radnje u cilju lokalizovanja požara koji je zahvatio nisko rastinje i šume, te su bila ugrožena i materijalna dobra, a koji se sa područja Federacije BiH proširio na mjesto Bančići, područje opštine Ljubinje.
Zajedničkim radom, požar je stavljen pod kontrolu, ali je i dalje aktivan zbog nepristupačnih terena.
Iz MUP-a podsjećaju da se Zakonom o zaštiti od požara iz novembra 2019. godine, jednom od mjera zaštite zabranjuje paljenje korova i drugog poljoprivrednog otpada bez prethodnog obavještenja vatrogasno-spasilačke jedinice.
Zakonom je propisana novčana kazna od 100 do 1.000 KM za one fizičke osobe koje pale korov i drugi poljoprivredni otpad bez obavještavanja vatrogasno-spasilačke jedinice, kao i ukoliko ne preduzmu sve potrebne mjere i radnje s ciljem sprječavanja širenja vatre.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.