Administracija američkog predsjednika Josepha Bidena će u nastavku pregovora o rješavanju kosovskog problema više „pritiskati“ predsjednika Srbije Aleksandra Vučića nego premijera Kosova Albina Kurtija, kako bi se došlo do nekog kompromisnog rješenja.
To kaže za Danas nezvanično predstavnik diplomatskih krugova iz Washingtona, koji objašnjava da su “u Washingtonu impresionirani Kurtijevom demokratičnošću“, a s druge strane, „šokirani Vučićevim autoritarizmom“.
Kako saznaje ovaj list, predsjedniku Srbije, establišment SAD zamjera, između ostalog, „nedostatak smisla za dijalog s političkim protivnicima, pretjeranu kontrolu nad medijima“, kao i „ zapaljive izjave koje često daju on i pojedini njegovi saradnici o susjedima Srbije na Zapadnom Balkanu“.
Što se Kurtija tiče, tvrdi se da „uživa podršku Amerike u većini političkih segmenata“, iako se smatra „neugodnijim sagovornikom“ Amerike od svog prethodnika na funkciji Avdullaha Hotija.
U tom kontekstu, ističe se da „Kurti želi ono za šta se zalaže i Bidenova administracija – da Kosovo dobije priznanje od strane Srbije“.
Izvor Danasa objašnjava da Amerika očekuje da Kurti sprovede obećane reforme, „naročito one koje se odnose na vladavinu prava, uključujući borbu protiv korupcije“, te da „ozbiljno računaju“ i na kosovsku predsjednicu Vjosu Osmani, koja „ima izuzetno dobre političke veze u krugovima bliskim Bidenu“.
Osmani, koja se školovala na američkom Univerzitetu u Pittsburghu, je, podsjetimo, povodom stupanja na predsjedničku dužnost Bidena javno poručila predsjedniku SAD:“ Na čelu naše savezničke države, Sjedinjenih Američkih Država, od danas je kosovski prijatelj… Želim vam puno sreće na mjestu predsjednika Sjedinjenih Država, sa snažnim uvjerenjem da su Amerikanci napravili pravi izbor i da će demokratija ove države i dalje biti referenca za cijelu planetu”.
U State Departmentu i dalje nezvanično tvrde da se Matthew Palmer neće još dugo zadržati na poziciji zamjenika pomoćnika državnog sekretara u takozvanom “evropskom birou”, što bi značilo da će i biti razriješen dužnosti specijalnog predstavnika za Zapadni Balkan.
Kako objašnjava izvor Danasa: “Karen Donfried, koja treba da bude imenovana za pomoćnicu državnog sekretara SAD za Evropu i Euroaziju, vjerovatno će izabrati novi tim, uključujući specijalnog predstavnika za Zapadni Balkan”.
Donfried je, podsjetimo, u aprilu nominovana za funkciju u State Departmentu, i to sa mjesta predsjednice njemačkog Maršalovog fonda, jednog od najuticajnijih tink-tenkova u Americi.
Donfried: Suprotstavit ćemo se ruskoj agresiji
Donfried je prekjuče izjavila da kada bude izabrana na funkciju u State Departmentu namjerava da se “suprotstavi neodgovornom i agresivnom ponašanju Rusije”.
Ona je to ocijenila na saslušanju nominovanih za pozicije pomoćnika državnog sekretara SAD pred Odborom Senata za vanjske poslove, prenio je portal Politico.
– Smatram da je to što Rusija koristi hemijsko oružje zastrašujuće i šokantno… Apsolutno bih se složila da je važno boriti se pravnim putem protiv ruskog uticaja i suprotstaviti se malignim aktivnostima te države – dodala je Donfried.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.