Kamenolom Široke stijene, preduzeća , „ŽGP Zenica“ d.d. Zenica, površine 12,2 ha, udaljen je 3 km sjevero-istočno od Zenice, i nalazi se praktično na ulazu u sliv Babine rijeke u kojem u 26 sela živi oko 10 000 ljudi. U ovom preduzeću radi 24 uposlena radnika.
Mještani su jednom organizovali proteste ispred ovog kamenoloma dana 24.05.2019. godine, a poduzimali su i druge aktivnosti kako bi ostvarili uticaj na rad ovog preduzeća. Tokom zadnjih desetak godina vodili su se razni razgovori predstavnika „ŽGP Zenica“ d.d. Zenica, gradske uprave i MZ koje gravitiraju ovom slivu u cilju doprinosa ovog preduzeća u saniranju puta do grada obzirom da teški kamioni preduzeća najviše oštećuju pomenutu cestu koja je prije 2 godine prekategorisana u regionalnu cestu R457.
– Osnovna zamjeranja mještana su lako vidljive vanjske manifestacije rada kamenoloma na cestu (oštećenja) i okolinu (prašina, blato, suženje korita Babine, vlaženje procesa, živa ograda, buka.. …) uzrokovano tehnološkim procesom, a unutrašnje stanje u kamenolomu ne poznajemo jer nismo još upoznati sa detaljima okolinske dozvole i da li se poštuje – izjavili su iz preduzeća.
Jedna okolinska dozvola je istekla 20.02.2021. godine za građevinske radove i usluge a druga okolinska dozvola je istekla 06.06.2021. godine za eksploatacija tehničkog kamena krečnjaka na PK „Široke stijene“, grad Zenica, izdate od FMOiT BiH, tako da je ovo pravo vrijeme za evaluaciju iste, prezentovanje javnosti i eventualne prijedloge poboljšanja iste, i da se upozna i uključi javnost u aktivnosti koje zadiru u njihovu svakodnevnicu.
Slična situacija je i sa kamenolomom Crkvice kojim upravlja KOMGRAD ZE, jer je i za ovaj kamenolom u martu ove godine istekla okolinska dozvola. Na kamenolomu Široke Stijene, instalirano je drobilično postrojenje marke „KLEMAN“, dok je separacija i sekundardna drobilica marke „SANDVIK“, kapaciteta 200 tona/sat. Uz dobijenu saglasnost preduzeća , namjera je da se i ovaj dio mijenja i da preduzeće postane otvorenije , odgovornije i transparentnije u svom radu.
– Do sada smo imali nekoliko konsultacija sa direktorom ovog preduzeća u Zenici i on je saglasan da otkloni nedostatke i napravi društveno odgovornu kompaniju poštujući sve navode iz okolinske dozvole uz povremeni civilni nadzor kao i da se napravi Sporazum o prijateljskom okruženju kojim će se svake godine podržati manji projekti u ovom slivu gdje će se pokazati angažovanje preduzeća u pozitivnom svjetlu – izjavili su iz preduzeća.
– Međuljudski odnosi između pojedinih grupa, MZ-a i preduzeća su narušeni i
jedan od ciljeva je da se isti kroz ovaj projekat poprave. Na tu temu ćemo organizovati zajedničke sastanke sa predstavnicima MZ ovog sliva, udruženja ovog sliva, Eko Huba, preduzeća, gradske administracije i kantona jer je ovaj Kamenolom do sada mnogo puta bio predmet sporenja – dodali su iz preduzeća.
Naveli su da im je namjera i da organizuju edukaciju i upoznavanje mještana sliva Babine rijeke sa pravima i obavezama ovog preduzeća vezanih za okolinsku dozvolu, koncesiju i poštivanja istih uz upoznavanje sa planiranim zaštićenim područjima grada Zenice.
Projekat će se realizovat za 7 mjeseci uz realan nastavak saradnje. U prilogu projektnog prijedloga je izjava direktora preduzeća da će učestvovati u ovom projektu u pozitivnom ozračju i da će ispoštovati obaveze iz okolinskih dozvola. U odnosu na ciljeve projektnog prijedloga granta za inicijative društvene odgovornosti kompanija iz projekta Misli o prirodi!, ovaj projektni prijedlog će unaprijediti komunikaciju i uticaj javnosti prema kompanijama koje slabo poštuju okolinske dozvole.
Pored poduzimanja radnji i aktivnosti vezanih za sam tehnološki proces u proizvodnji nasipnog materijala sa ciljem otklanjanja svih okolinskih zadataka na samoj lokaciji Kamenoloma, za čiju sanaciju je isključivo odgovorna kompanija, tako će preduzeće „ŽGP Zenica“ d.d. Zenica postati i učesnik/ca života lokalne zajednice Babinskog sliva obavezujući se, da će pomagati projekte vezane za očuvanje životne okoline pogotovo jer je samo nekoliko kilometara dalje u Prostornom planu grada Zenice 2016 – 2036 godine planiran Park prirode Babina-Tvrtkovac na površini od 5226 ha.
– Jedan od ciljeva projekta je uvećati i sadržaje u obližnjem Eko parku Postojan, koji postaje jedno od značajnih izletišta grada Zenice koje naše Udruženje već pet godina polako obogaćuje novim sadržajima. Tako ćemo urediti jedno topografsko-orjentaciono mjesto na vrhu Tvrtkovca , a u
bližoj okolini Postojna ćemo postaviti nekoliko klupa i informativnih tabli parka, zasaditi jedan drvored (najvjerovatnije od kestena) i očistiti park uključujući i učenike lokalnih škola – izjavili su iz preduzeća.
Plan je organizovati i jedan turnir u malom fudbalu u selu Puhovac gdje će biti pozvana i preduzeća iz ovog sliva da učestvuju u istom (Komgrad ZE, ViK, ŽGP) kako bi se približili lokalnoj zajednici.
Na kraju, ništa manje bitno je i sprječavanje konflikta između mještana/ki, neformalnih grupa, OCD-a sa jedne strane i kompanije sa druge strane. Ova prijetnja je prisutna proteklih 6-7 godina. Cilj je uspostaviti povjerenje i poštovanje te uvažavati stav građana koji žive na ovom prostoru uz poštivanje zakonske regulative od strane ovog preduzeća, kako bi se ispoštovao i BFC certifikat grada Zenice i poslata poruka i drugim investitorima da su dobro došli u sliv Babine rijeke.
Planirana kampanja nije usmjerena protiv kompanije i njenih interesa , nego da kontinuirano sarađuje kako sa ovom kompanijom tako i drugima na ovom području, što je drugačiji pristup u odnosu na većinu sličnih.
– Pozivamo sve zainteresirne koji žele da učestvuju u ovom projektu od samog početka da se slobodno jave u udruženje – dodali su iz udruženja i unaprijed se zahvalili svim zainteresovanim.
[ngg src=”galleries” ids=”359″ display=”basic_thumbnail”]Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.