-5.3 C
Zenica
More

    Ukupno podjela

    Posljednje objavljeno

    Robijaši večeras proslavljaju 76. rođendan NK Čelik

    Robijaši večeras proslavljaju 76. rođendan NK Čelik

    Udruženje građana “Robijaši 1988” iz Zenice najavili su za danas proslavu 76. rođendana NK Čelik, a samo tri dana nakon toga, u subotu 19. juna, i mirni protest zbog “nepravde koja se svakodnevno čini klubu”.

    - Reklama -

    Sinoć su navijači Čelika, ali i drugi građani Zenice proslavili uspjeh pionira koji su prvaci Kantonalne lige ZDK, dok su juniori prvaci Omladinske lige FBiH – grupa Centar.

    Ako je suditi po sinoćnjem okupljanju, danas nas očekuje spektakularna proslava 76. rođendana NK Čelika.

    - Reklama -

    Historija kluba

    Dva mjeseca nakon što je u Zenicu stigla sloboda, na inicijativu grupe veterana i entuzijasta formiran je nogometni klub Čelik. U maju 1945. godine odlučili su da osnuju nogometni klub, kojem su dali ime „Čelik“, što simboliše grad čelika i metalurgije. Kao zvaničan datum osnivanja i datum obilježavanja rođendana zapisan je 16. juni.

    Nakon osnivanja, nogometni klub Čelik se ubrzo uključuje u sistem takmičenja i počinje da nastupa u Republičkoj ligi. Pored Čelika tu su još Velež, Borac Banja Luka, Jedinstvo Bihać, Proleter Teslić, Sloboda Tuzla, FK Bratstvo Travnik, FK Udarnik i FK Sloboda Sarajevo. U sezoni 1946./47. Čelik u jakoj konkurenciji osvaja četvrto mjesto. Nakon toga dolazi do reorganiziranja takmičenja. Čelik se našao u Drugoj grupi Sarajevske podsavezne lige gdje je osvojio prvo mjesto. Do 1953. Čelik nije zabilježio neke veće uspjehe. Vrši se reorganizacija kluba i stvara se jači klub sa većim pretenzijama. Tada FK Čelik mijenja ime u FK Zenica. U sezoni 1953./54. FK Zenica trijumfira u Republičkoj ligi i ulazi u kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu. Protivnik je bila FK Šumadija iz Aranđelovca. Prvu utakmicu Zenica je dobila 4:0, a drugu izgubila 2:0. Tako se FK Zenica plasirala u Drugu saveznu ligu. Iako učestvujući prvi put, FK Zenica u jakoj konkurenciji osvaja prvo mjesto. Nakon toga dolazi do ponovne reorganizacije takmičenja. Druga savezna liga je podijeljena na zone. Zenica se takmiči u zoni A. Osvaja prvo mjesto i stiče pravo učešća u kvalifikacijama za Prvu saveznu ligu. Protivnik joj je ekipa FK Lovćena iz Cetinja. U Cetinju je ekipa Zenice izgubila 2:1, dok je u Zenici susret završen 0:0. Zenica se nije uspjela plasirati u Prvu ligu. Bilo je to u sezoni 1955./56. Zenica nastavlja sa igranjem u Zonskoj ligi. U sezoni 1956./57. osvaja drugo mjesto, šok u sezoni 1957./58. gubi odlučujuću utakmicu protiv FK Rudara u Kaknju sa 1:0 i ne ulazi u Drugu saveznu ligu.

    Narednih godina ekipu Zenice zahvata velika kriza. Nakon dugih pregovora dolazi do ujedinjenja FK Zenica i mjesnog rivala FK Željezničara. To se dešava 1959. godine. Novi klub dobija ime Radnički. Medutim, fuzija ne daje željene rezultate i u sezoni 1959./60. FK Radnički mijenja ime u FK Čelik. Dolaze bolji dani za klub, koji ubjedljivo osvaja prvo mjesto u Zonskoj ligi i ulazi u kvalifikacije za Drugu saveznu ligu. U finalu Čelik igra 2 utakmice protiv ekipe NK Borova. U prvoj utakmici na stadionu Blatuša bilo je 2:1 za Čelik, dok je u drugoj u Borovu bilo 0:0. Čelik je postao drugoligaš i ubrzo počinje da kuca na vrata Prve savezne lige. Čelik se takmiči u drugoj ligi – zapad. U sezoni 1963./64. ekipa Čelika u Zagrebu gubi odlučujuću utakmicu za ulazak u Prvu saveznu ligu. NK Lokomotiva je pobijedila 2:1.

    Ulazak u Prvu saveznu ligu Jugoslavije

    U sezoni 1966./67. Čelik se bori sa tuzlanskom Slobodom oko osvajanja prvog mjesta i ulaska u Prvu ligu. Meč odluke Čelik igra u Borovu protiv istoimene ekipe. Rezultat je bio 0:1 u korist Čelika, što je bilo dovoljno za ulazak u Prvu ligu. U Prvoj ligi Čelik ostaje samo jednu sezonu, da bi se ponovo vratio u Drugu ligu 1968./69. Čelik je u drugoligaškom društvu opet najbolji i uspijeva izboriti status prvoligaša. Narednih 10 godina Čelik ostaje u Prvoj ligi. Bilo je to zlatno doba Čelikove historije. Tadašnji uspjesi kluba zadivili su domaću sportsku javnost. Čelik 1971. godine po prvi put učestvuje u Srednjoevropskom kupu i odmah ga osvaja. U prvom kolu Čelik je eliminirao italijansku Kataniju. Na stadionu u Blatuši bilo je 3:0, dok je u gostima Čelik izgubio 1:0. Nakon toga Čelik je pobijedio i mađarski Diósgyör (0:1, 4:1), te u polufinalu MTK (1:0, 1:1). U finalu ekipu Čelika čekala je Austrija iz Salzburga na neutralnom terenu u italijanskoj Gorici. Rezultat je bio 3:1. Tako je Čelik po prvi put osvojio Mitropa Cup.

    U 1972. godini u istom kupu Čelik je savladao Spartu iz Praga, te Honved iz Mađarske. U finalu sastaje se sa Fiorentinom 23. augusta 1972. Čelik igra 0:0 u Italiji, a 4. oktobra na novom stadionu savladava Fiorentinu 1:0 i tako po drugi put osvaja Srednjoevropski kup. Godine 1973. Čelik ponovo nastupa u Mitropa Cupu, ali ovaj put gubi u finalu. Replika pehara kojeg je Čelik osvojio u Srednjoevropskom kupu i danas krasi stadion Bilino polje.

    U sezoni 1974./75. Čelikovi omladinci osvajaju omladinsko izdanje Kupa Jugoslavije u nogometu pobjedivši Hajduk sa 2:0. Bila je to jos jedna afirmacija kluba, jer nekoliko igrača Čelika je zaigralo u reprezentativnim dresovima.

    Tih godina Čelik učestvuje u novom evropskom takmičenju koje je nazvano Rapan Cup ili Intertoto Kup. U prvom kolu Čelik je eliminirao švedski Elsburg. Na Bilinom polju bilo je 2:0 za Čelik, dok je u Švedskoj bilo neriješeno 1:1. Sljedeći protivnik Čelika bio je portugalski Setubal. U Portugalu bilo je 1:0 za Setubal, a na Bilinom Polju 2:0 za Čelik. Čelik je osvojio prvo mjesto u grupi i u svoju vitrinu je dodao još jedan evropski trofej. Sve do sezone 1978./79. Čelik je igrao u Prvoj ligi. U ovoj sezoni Čelik u zadnjoj utakmici sa OFK Beogradom na Bilinom polju ne uspijeva da sačuva prvoligaški status. Rezultat je bio 1:1. Nakon godine dana igranja u Drugoj ligi, Čelik se u sezoni 1980./81. vraća u društvo najboljih. Tu ostaje samo jednu sezonu i opet ispada u Drugu ligu.

    Osamdesete

    U sezoni 1981./82. Čelik u Vinkovcima igra odlučujuću utakmicu za ulazak u društvo najboljih. Međutim, Dinamo je bio bolji i pobijedio je sa 5:0: Sljedeće sezone Čelik uspijeva ponovo ući u Prvu saveznu ligu. Tu je opet proveo samo jednu sezonu. U sezoni 1984./85. Čelik u nezaboravnoj utakmici u Solinu obezbjeđuje ponovo ulazak u društvo najboljih. U sezoni 1985./86. Čelik je u posljednjem kolu uspio da sačuva prvoligaški status nakon dvije utakmice sa Rijekom, jer je zadnje kolo bilo poništeno zbog namještanja rezultata. Sezonu završava na 16. mjestu. U sezoni 1987./88. dolazi do afere oko namještanja rezultata u mečevima Prve savezne lige. Tako je Čelik, nakon što je u Prištini gubio 2:0 u posljednje 2 minute dao 3 gola i pobjedom obezbjedio prvoligaški status. Ova je utakmica vrlo dobro poznata široj sportskoj javnosti iz afere naštimavanja utakmica. Čelik i narednu sezonu igra u Prvoj ligi (sa kaznenih -6 bodova), da bi nakon toga zbog krize u klubu pao u niže rangove takmičenja.

    NK Čelik u postratnom periodu

    Tada u Bosni dolazi do rata. Čelik, kao i svi drugi klubovi, veoma teško egzistira. Mnogi igrači napuštaju klub. To je veoma teško vrijeme za NK Čelik. Godine 1994. počinju prva takmičenja i NK Čelik se uključuje u takmičenje koje organizira NS BiH.

    Prva sezona igrala je se 1994-1995 godine, koju je Čelik bez nekih teškoća osvojio. Čelik je također osvojio i kup iste sezone, a sljedeću sezonu je ponovio osvajajući kup i prvenstvo. Godinu dana poslije Čelik ponovo osvaja prvenstvo i postaje prvi trostruki prvak BiH.

    Nakon ovoga dolazi do serije “neuspjeha”, Čelik je se držao na pozicijama od 2 pa do 9 mjesta. Čelik je i dalje ostao jedan od najjačih timova u BiH, a 2001. godine nastupao je i u Intertoto Kupu, pobijedivši ekipu Denizlispora i KAA Genta. Sudijska nepravda nad Čelikom je u mnogo navrata spriječila Čeliku ulazak u kup Uefa, osvajanja kupa BiH i plasiranja na bolju poziciju.

    Na kraju sezone 2007/2008 NK Čelik osvaja 3. mjesto u Premijer ligi Bosne i Hercegovine i time stiče pravo nastupa u posljednjem izdanju Intertoto kupa. Za protivnika dobija crnogorsku ekipu Grbalj, od kojeg ispada iz daljnjeg takmičenja. U prvom meču u Zenici je bilo 3:2 za Čelik, dok je u revanšu u Nikšiću bilo 2:1 za Grbalj.

    Nogometni klub Čelik Zenica danas se nalazi u jednoj od težih situacija u kojima je bio u svojoj historiji, a danas slavi svoju 76. godišnjicu postojanja.

    Ime, boje, grb i dres

    Za ime NK Čelik nije teško zaključiti odakle dolazi. Zenica je najveći industrijski centar crne metalurgije u ovome dijelu Evrope. Klub i željezara su uvijek bili usko povezani, te Čelik predstavlja jedan tipični radnički klub, kojeg je osnovala, vodila i poznatim napravila radnička klasa. Službena boja NK Čelik je crno-crvena. Crvena boja predstavlja boju vatre, usijanog željeza, zastavu radničke klase, ali i dominantnu boju zastava u vrijeme kada je osnovan NK Čelik. Crna predstavlja boju uglja, rudnika i crne industrije po čemu je Zenica i dan danas poznata.

    Grb NK Čelik se nije bitno mijenjao kroz historiju. Do 1992. godine na grbu se nalazio poprečni presjek šine, zvijezda petokraka, te slika lopte koja se koristila u vrijeme osnivanja kluba. Od 1992. godine mjesto petokrake i šine je zauzeo bosanski ljiljan, dok je lopta ostala nepromijenjena u prvih nekoliko sezona Prve lige Republike BiH. Kasnije su uslijedile dodatne modifikacije grba. Klub trenutno koristi tzv. “deblju” verziju grba, a koja po proporcijama i bojama ne slijedi historijski poznat i priznat grb NK Čelik, gdje čak ni zlatni ljiljan ne prati izgled ljiljana koji se koristio na grbu i zastavi Republike BiH. Druge, nešto sretnije izvedbe grba, se javljaju u medijima. Niti jedna od navedenih verzija nije registrovana.

    Tokom prvih nekoliko godina nakon osnivanja, dom nogometnog kluba Čelik bilo je igralište koje se nalazilo na mjestu današnjeg stadiona, uz samu rijeku Bosnu. Stadion je imao jednu drvenu tribinu. Početkom 1950-tih godina NK Čelik se seli na stadion “Blatuša”, koji se nalazio u istoimenom zeničkom naselju. Na tom stadionu NK Čelik ostvaruje svoje prve uspjehe. Početkom 1970-tih godina, zbog velikog interesovanja zeničke publike, odlučuje se izgraditi novi moderni stadion. Prva utakmica na novom stadionu “Bilino polje” odigrana je 4. oktobra 1972. godine, a protivnik Čeliku je bila italijanska Fiorentina.

    Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.

    Udruženje građana “Robijaši 1988” iz Zenice najavili su za danas proslavu 76. rođendana NK Čelik, a samo tri dana nakon toga, u subotu 19. juna, i mirni protest zbog “nepravde koja se svakodnevno čini klubu”.

    - Reklama -

    Sinoć su navijači Čelika, ali i drugi građani Zenice proslavili uspjeh pionira koji su prvaci Kantonalne lige ZDK, dok su juniori prvaci Omladinske lige FBiH – grupa Centar.

    Ako je suditi po sinoćnjem okupljanju, danas nas očekuje spektakularna proslava 76. rođendana NK Čelika.

    - Reklama -

    Historija kluba

    Dva mjeseca nakon što je u Zenicu stigla sloboda, na inicijativu grupe veterana i entuzijasta formiran je nogometni klub Čelik. U maju 1945. godine odlučili su da osnuju nogometni klub, kojem su dali ime „Čelik“, što simboliše grad čelika i metalurgije. Kao zvaničan datum osnivanja i datum obilježavanja rođendana zapisan je 16. juni.

    Nakon osnivanja, nogometni klub Čelik se ubrzo uključuje u sistem takmičenja i počinje da nastupa u Republičkoj ligi. Pored Čelika tu su još Velež, Borac Banja Luka, Jedinstvo Bihać, Proleter Teslić, Sloboda Tuzla, FK Bratstvo Travnik, FK Udarnik i FK Sloboda Sarajevo. U sezoni 1946./47. Čelik u jakoj konkurenciji osvaja četvrto mjesto. Nakon toga dolazi do reorganiziranja takmičenja. Čelik se našao u Drugoj grupi Sarajevske podsavezne lige gdje je osvojio prvo mjesto. Do 1953. Čelik nije zabilježio neke veće uspjehe. Vrši se reorganizacija kluba i stvara se jači klub sa većim pretenzijama. Tada FK Čelik mijenja ime u FK Zenica. U sezoni 1953./54. FK Zenica trijumfira u Republičkoj ligi i ulazi u kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu. Protivnik je bila FK Šumadija iz Aranđelovca. Prvu utakmicu Zenica je dobila 4:0, a drugu izgubila 2:0. Tako se FK Zenica plasirala u Drugu saveznu ligu. Iako učestvujući prvi put, FK Zenica u jakoj konkurenciji osvaja prvo mjesto. Nakon toga dolazi do ponovne reorganizacije takmičenja. Druga savezna liga je podijeljena na zone. Zenica se takmiči u zoni A. Osvaja prvo mjesto i stiče pravo učešća u kvalifikacijama za Prvu saveznu ligu. Protivnik joj je ekipa FK Lovćena iz Cetinja. U Cetinju je ekipa Zenice izgubila 2:1, dok je u Zenici susret završen 0:0. Zenica se nije uspjela plasirati u Prvu ligu. Bilo je to u sezoni 1955./56. Zenica nastavlja sa igranjem u Zonskoj ligi. U sezoni 1956./57. osvaja drugo mjesto, šok u sezoni 1957./58. gubi odlučujuću utakmicu protiv FK Rudara u Kaknju sa 1:0 i ne ulazi u Drugu saveznu ligu.

    Narednih godina ekipu Zenice zahvata velika kriza. Nakon dugih pregovora dolazi do ujedinjenja FK Zenica i mjesnog rivala FK Željezničara. To se dešava 1959. godine. Novi klub dobija ime Radnički. Medutim, fuzija ne daje željene rezultate i u sezoni 1959./60. FK Radnički mijenja ime u FK Čelik. Dolaze bolji dani za klub, koji ubjedljivo osvaja prvo mjesto u Zonskoj ligi i ulazi u kvalifikacije za Drugu saveznu ligu. U finalu Čelik igra 2 utakmice protiv ekipe NK Borova. U prvoj utakmici na stadionu Blatuša bilo je 2:1 za Čelik, dok je u drugoj u Borovu bilo 0:0. Čelik je postao drugoligaš i ubrzo počinje da kuca na vrata Prve savezne lige. Čelik se takmiči u drugoj ligi – zapad. U sezoni 1963./64. ekipa Čelika u Zagrebu gubi odlučujuću utakmicu za ulazak u Prvu saveznu ligu. NK Lokomotiva je pobijedila 2:1.

    Ulazak u Prvu saveznu ligu Jugoslavije

    U sezoni 1966./67. Čelik se bori sa tuzlanskom Slobodom oko osvajanja prvog mjesta i ulaska u Prvu ligu. Meč odluke Čelik igra u Borovu protiv istoimene ekipe. Rezultat je bio 0:1 u korist Čelika, što je bilo dovoljno za ulazak u Prvu ligu. U Prvoj ligi Čelik ostaje samo jednu sezonu, da bi se ponovo vratio u Drugu ligu 1968./69. Čelik je u drugoligaškom društvu opet najbolji i uspijeva izboriti status prvoligaša. Narednih 10 godina Čelik ostaje u Prvoj ligi. Bilo je to zlatno doba Čelikove historije. Tadašnji uspjesi kluba zadivili su domaću sportsku javnost. Čelik 1971. godine po prvi put učestvuje u Srednjoevropskom kupu i odmah ga osvaja. U prvom kolu Čelik je eliminirao italijansku Kataniju. Na stadionu u Blatuši bilo je 3:0, dok je u gostima Čelik izgubio 1:0. Nakon toga Čelik je pobijedio i mađarski Diósgyör (0:1, 4:1), te u polufinalu MTK (1:0, 1:1). U finalu ekipu Čelika čekala je Austrija iz Salzburga na neutralnom terenu u italijanskoj Gorici. Rezultat je bio 3:1. Tako je Čelik po prvi put osvojio Mitropa Cup.

    U 1972. godini u istom kupu Čelik je savladao Spartu iz Praga, te Honved iz Mađarske. U finalu sastaje se sa Fiorentinom 23. augusta 1972. Čelik igra 0:0 u Italiji, a 4. oktobra na novom stadionu savladava Fiorentinu 1:0 i tako po drugi put osvaja Srednjoevropski kup. Godine 1973. Čelik ponovo nastupa u Mitropa Cupu, ali ovaj put gubi u finalu. Replika pehara kojeg je Čelik osvojio u Srednjoevropskom kupu i danas krasi stadion Bilino polje.

    U sezoni 1974./75. Čelikovi omladinci osvajaju omladinsko izdanje Kupa Jugoslavije u nogometu pobjedivši Hajduk sa 2:0. Bila je to jos jedna afirmacija kluba, jer nekoliko igrača Čelika je zaigralo u reprezentativnim dresovima.

    Tih godina Čelik učestvuje u novom evropskom takmičenju koje je nazvano Rapan Cup ili Intertoto Kup. U prvom kolu Čelik je eliminirao švedski Elsburg. Na Bilinom polju bilo je 2:0 za Čelik, dok je u Švedskoj bilo neriješeno 1:1. Sljedeći protivnik Čelika bio je portugalski Setubal. U Portugalu bilo je 1:0 za Setubal, a na Bilinom Polju 2:0 za Čelik. Čelik je osvojio prvo mjesto u grupi i u svoju vitrinu je dodao još jedan evropski trofej. Sve do sezone 1978./79. Čelik je igrao u Prvoj ligi. U ovoj sezoni Čelik u zadnjoj utakmici sa OFK Beogradom na Bilinom polju ne uspijeva da sačuva prvoligaški status. Rezultat je bio 1:1. Nakon godine dana igranja u Drugoj ligi, Čelik se u sezoni 1980./81. vraća u društvo najboljih. Tu ostaje samo jednu sezonu i opet ispada u Drugu ligu.

    Osamdesete

    U sezoni 1981./82. Čelik u Vinkovcima igra odlučujuću utakmicu za ulazak u društvo najboljih. Međutim, Dinamo je bio bolji i pobijedio je sa 5:0: Sljedeće sezone Čelik uspijeva ponovo ući u Prvu saveznu ligu. Tu je opet proveo samo jednu sezonu. U sezoni 1984./85. Čelik u nezaboravnoj utakmici u Solinu obezbjeđuje ponovo ulazak u društvo najboljih. U sezoni 1985./86. Čelik je u posljednjem kolu uspio da sačuva prvoligaški status nakon dvije utakmice sa Rijekom, jer je zadnje kolo bilo poništeno zbog namještanja rezultata. Sezonu završava na 16. mjestu. U sezoni 1987./88. dolazi do afere oko namještanja rezultata u mečevima Prve savezne lige. Tako je Čelik, nakon što je u Prištini gubio 2:0 u posljednje 2 minute dao 3 gola i pobjedom obezbjedio prvoligaški status. Ova je utakmica vrlo dobro poznata široj sportskoj javnosti iz afere naštimavanja utakmica. Čelik i narednu sezonu igra u Prvoj ligi (sa kaznenih -6 bodova), da bi nakon toga zbog krize u klubu pao u niže rangove takmičenja.

    NK Čelik u postratnom periodu

    Tada u Bosni dolazi do rata. Čelik, kao i svi drugi klubovi, veoma teško egzistira. Mnogi igrači napuštaju klub. To je veoma teško vrijeme za NK Čelik. Godine 1994. počinju prva takmičenja i NK Čelik se uključuje u takmičenje koje organizira NS BiH.

    Prva sezona igrala je se 1994-1995 godine, koju je Čelik bez nekih teškoća osvojio. Čelik je također osvojio i kup iste sezone, a sljedeću sezonu je ponovio osvajajući kup i prvenstvo. Godinu dana poslije Čelik ponovo osvaja prvenstvo i postaje prvi trostruki prvak BiH.

    Nakon ovoga dolazi do serije “neuspjeha”, Čelik je se držao na pozicijama od 2 pa do 9 mjesta. Čelik je i dalje ostao jedan od najjačih timova u BiH, a 2001. godine nastupao je i u Intertoto Kupu, pobijedivši ekipu Denizlispora i KAA Genta. Sudijska nepravda nad Čelikom je u mnogo navrata spriječila Čeliku ulazak u kup Uefa, osvajanja kupa BiH i plasiranja na bolju poziciju.

    Na kraju sezone 2007/2008 NK Čelik osvaja 3. mjesto u Premijer ligi Bosne i Hercegovine i time stiče pravo nastupa u posljednjem izdanju Intertoto kupa. Za protivnika dobija crnogorsku ekipu Grbalj, od kojeg ispada iz daljnjeg takmičenja. U prvom meču u Zenici je bilo 3:2 za Čelik, dok je u revanšu u Nikšiću bilo 2:1 za Grbalj.

    Nogometni klub Čelik Zenica danas se nalazi u jednoj od težih situacija u kojima je bio u svojoj historiji, a danas slavi svoju 76. godišnjicu postojanja.

    Ime, boje, grb i dres

    Za ime NK Čelik nije teško zaključiti odakle dolazi. Zenica je najveći industrijski centar crne metalurgije u ovome dijelu Evrope. Klub i željezara su uvijek bili usko povezani, te Čelik predstavlja jedan tipični radnički klub, kojeg je osnovala, vodila i poznatim napravila radnička klasa. Službena boja NK Čelik je crno-crvena. Crvena boja predstavlja boju vatre, usijanog željeza, zastavu radničke klase, ali i dominantnu boju zastava u vrijeme kada je osnovan NK Čelik. Crna predstavlja boju uglja, rudnika i crne industrije po čemu je Zenica i dan danas poznata.

    Grb NK Čelik se nije bitno mijenjao kroz historiju. Do 1992. godine na grbu se nalazio poprečni presjek šine, zvijezda petokraka, te slika lopte koja se koristila u vrijeme osnivanja kluba. Od 1992. godine mjesto petokrake i šine je zauzeo bosanski ljiljan, dok je lopta ostala nepromijenjena u prvih nekoliko sezona Prve lige Republike BiH. Kasnije su uslijedile dodatne modifikacije grba. Klub trenutno koristi tzv. “deblju” verziju grba, a koja po proporcijama i bojama ne slijedi historijski poznat i priznat grb NK Čelik, gdje čak ni zlatni ljiljan ne prati izgled ljiljana koji se koristio na grbu i zastavi Republike BiH. Druge, nešto sretnije izvedbe grba, se javljaju u medijima. Niti jedna od navedenih verzija nije registrovana.

    Tokom prvih nekoliko godina nakon osnivanja, dom nogometnog kluba Čelik bilo je igralište koje se nalazilo na mjestu današnjeg stadiona, uz samu rijeku Bosnu. Stadion je imao jednu drvenu tribinu. Početkom 1950-tih godina NK Čelik se seli na stadion “Blatuša”, koji se nalazio u istoimenom zeničkom naselju. Na tom stadionu NK Čelik ostvaruje svoje prve uspjehe. Početkom 1970-tih godina, zbog velikog interesovanja zeničke publike, odlučuje se izgraditi novi moderni stadion. Prva utakmica na novom stadionu “Bilino polje” odigrana je 4. oktobra 1972. godine, a protivnik Čeliku je bila italijanska Fiorentina.

    Zenica
    broken clouds
    -5.3 ° C
    -5.3 °
    -5.3 °
    94 %
    1.7kmh
    69 %
    sub
    4 °
    ned
    6 °
    pon
    8 °
    uto
    8 °
    sri
    5 °