Agencija za rad i zapošljavanje BiH trenutno posreduje u zapošljavanju naših građana u Sloveniji za sva zanimanja, te u Njemačkoj za osobe sa završenom srednjom medicinskom školom.
Međutim, broj posredovanja znatno je mani nego prije pandemije.
Uz naznaku da posreduju u zapošljavanju naših građana u inostranstvu samo za one države s kojima imamo potpisane sporazume, u agenciji objašnjavaju da je u 2020. godini, zbog pandemije, došlo do smanjenja broja posredovanja u zapošljavanju naših građana u inostranstvu zbog pandemije.
Prepolovljen broj odlazaka u Sloveniju
– Tako je u 2020. godini u Sloveniji izdato 7.887 radnih dozvola, što je za 46 posto manje u odnosu na 2019. godinu. Također, u 2020. godini broj dostavljenih oglasa je bio manji za 49 posto u odnosu na 2019. godinu te je bilo 47 posto manje oglašenih radnih mjesta u odnosu na 2019. godinu – kaže Boris Pupić, glasnogovornik Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Kako dodaje, razlozi za smanjenje ovih brojeva su što je smanjena ekonomska aktivnost usljed pandemije te je samim tim smanjena i potražnja za stranim radnicima.
– Ipak, u 2021. godini imamo rast broja posredovanja te je u prvom kvartalu ove godine izdata 3.081 radna dozvola. To je još uvijek manje nego u 2019. godini, ali znatno više u odnosu na 2020. godinu. Očekujemo da će 2021. godina biti u znaku rasta izdatih radnih dozvola, ali da neće biti na nivou godina prije pandemije – kaže Pupić.
Ambasada Njemačke nije dugo radila
Kada je riječ o Njemačkoj, u 2020. godini su izdate 533 radne dozvole, što je za 20 posto manje nego u 2019. godini.
– Iako je medicinski kadar bio potreban tokom pandemije, ovo smanjenje se desilo iz razloga što Ambasada SR Njemačke u BiH nije radila dugo vremena te je bio otežan odlazak u ovu državu – ističe Pupić.
Također, dodaje Pupić, zbog pandemije se građani BiH manje odlučuju na odlazak na rad u inostranstvo.
– Do današnjeg dana 2021. godine izdato je još 157 radnih dozvola i ovo predstavlja novo smanjene u odnosu na 2019. i 2020. godinu te je, kao što sam naveo, razlog vjerovatno da se građani u manjem broju odlučuju na odlazak u inostranstvo za vrijeme pandemije. U prilog tome ide i podatak da mi u ovoj godini imamo i nešto manji broj upita za Njemačku u odnosu na ranije godine – zaključuje Pupić.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.