Većina evropskih zemalja proteklih dana bilježi rast broja novozaraženih koronavirusom pa se pojavila i bojazan da bi treći val pandemije COVID-19 mogao biti znatno teži od prethodnih, javlja Anadolu Agency (AA).
Vrhunac ili “pik“ drugog vala pandemije u Evropi dogodio se u novembru prošle godine, a novi porast brojki u dnevnim izvještajima širom Evrope smatra se početkom novog vala.
Posebnu zabrinutost izaziva pojava mutiranih varijacija koronavirusa koji se znatno lakše širi, a i nada u imunizaciju je znatno splasnula zbog problema i zastoja u distribuciji anticovid vakcina širom Evrope i svijeta.
Prema podacima posrtala “Worldometers“, zemlje sa najvećim rastom broja novozaraženih osoba u Evropi su Francuska, Poljska, Italija, Češka i Njemačka.
Vlasti u Francuskoj pooštrile mjere prevencije
Nagli rast broja novozaraženih u Francuskoj se bilježi od pojave britanske varijacije koronavirusa. Sredinom februara u Francuskoj je dnevno potvrđivano u prosjeku 18.000 novozaraženih, a protekle sedmice je taj prosjek povećan na 26.000.
U protekla 24 sata u Francuskoj je potvrđeno 34.998 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a od posljedica zaraze umrlo je 268 ljudi.
Premijer Francuske Jean Castex je nedavno izjavio da je u toj zemlji na sceni treći val pandemije kojeg je izazvala lako prenosiva britanska varijanta virusa koja je potvrđena kod tri četvrtine novozaraženih.
Francuske vlasti su uvele niz preventivnih mjera u borbi sa progresivnim rastom broja novozaraženih koronavirusom, a od 20. marta su u 16 regija, uključujući i Pariz, uvele četverosedmično ograničenje kretanja. U tom periodu će raditi samo poslovni subjekti koji prodaju proizvode koji se smatraju osnovnim životnim potrepštinama, a zabranjeno je putovanje između regija ako za to nema prijeke potrebe.
U Poljskoj učetverostručen broj novozaraženih na dnevnoj bazi
U Poljskoj je početkom februara dnevno potvrđivano u prosjeku 5.000 novozaraženih koronavirusom, a protekle sedmice je taj prosjek povećan na 19.000. U protekla 24 sata u toj zemlji je potvrđeno 27.278 novih slučajeva zaraze i 356 smrtnih slučajeva povezanih sa infekcijom COVID-19.
Poljske vlasti su uvele nove restriktivne mjere koje će na snazi biti od 20. marta do 9. aprila. Uvodi se on line nastava u svim školama, a zabranjuje se rad hotelima, trgovačkim centrima, teatrima, muzejima, umjetničkim galerijama, kinima, skijalištima, bazenima i sportskim dvoranama.
I u Italiji je došlo do značajnog rasta broja novozaraženih. Sredinom februara Italija je bilježila u prosjeku 11.000 novozaraženih dnevno, a taj prosjek je protekle sedmice povećan na više od 22.000. U protekla 24 sata u Italiji je potvrđeno 24.935 novih slučajeva zaraze, a umrle su 423 oboljele osobe.
Premijer Italije Mario Draghi je 12. marta izjavio da je na sceni novi val pandemije koji je počeo nakon više od godine kako je u toj zemlji proglašeno vanredno stanje.
U Mađarskoj je zabilježen najveći broj smrtnih slučajeva od početka pandemije
I u Mađarskoj je na sceni treći val pandemije. U protekla 24 sata u toj zemlji je od posljedica zaraze koronavirusom umrlo 207 osoba, što je najveći broj takvih slučajeva od početka pandemije.
Krajem januara u Mađarskoj je dnevno bilo u prosjeku oko hiljadu novozaraženih, a protekle sedmice je taj postotak povećan na više od 7.000. U protekla 24 sata potvrđena su 6.502 slučaja zaraze.
Vlasti Mađarske su pooštrile mjere borbe protiv pandemije pa u toj zemlji trenutno rade samo apoteke, marketi i benzinske pumpe.
Slična situacija je i u Češkoj u kojoj je krajem januara dnevni prosjek novozaraženih bio oko 6.000, a protekle sedmice je povećan na više od 11.000. U protekla 24 sata u Češkoj je potvrđeno 11.928 novih slučajeva zaraze koronavirusom i 107 smrtnih slučajeva.
Slično je i u Njemačkoj u kojoj je sredinom februara dnevni prosjek novozaraženih bio na 7.000, a protekle sedmice je povećan na više od 11.000.
Belgija strahuje da bi novi val pandemije mogao biti znatno teži
Belgija je tokom 17 sedmica bilježila ravnu liniju na grafikonu sa ujednačenim dnevnim brojkama novozaraženih, ali proteklih dana je došlo do porasta tih brojki. Dnevni prosjek novozaraženih je povećan sa 2.000 na 3.000.
Iako su ranije belgijske vlasti najavile da bi od početka aprila moglo doći do ublažavanja restriktivnih mjera borbe protiv pandemije, sada je jasno da je taj plan pod znakom upitnika i očekuje se novo očitovanje resornih institucija.
Savjetnik belgijske vlade za borbu protiv pandemije Marc Van Ranst upozorio je da bi novi val širenja virusa mogao biti znatno opasniji i da treba biti znatno oprezniji.
Španija smatra da je novi val pandemije neizbježan
Španski ljekari i resorni zvaničnici tvrde da je treći val pandemije neizbježan i da se očekuje nakon Uskrsa, u prvoj polovini aprila.
U okviru proglašenog vanrednog stanja Španija je strogim mjerama u januaru uspjela smanjiti dnevne bilanse novozaraženih u umrlih od posljedica zaraze. Restriktivne mjere su zbog ekonomskih razloga ublažene, a s pojavom novih mutiranih varijacija virusa došlo je do ponovnog rasta broja novozaraženih i umrlih u toj zemlji.
Šef Zavoda za borbu protiv pandemije pri Ministarstvu zdravstva Španije Fernando Simon je kazao da je rizik već prisutan i da je treći val pandemije na vratima. On je kazao da će resorne vlasti učiniti sve kako bi usporile širenje virusa i omogućile da proces vakcinacije počne pokazivati rezultate na terenu.
Vlada je produžila postojeće restriktivne mjere do kraja uskršnjih praznika.
Uspješna vakcinacija u Velikoj Britaniji se odrazila i na brojke novozaraženih
U Velikoj Britaniji je prvu dozu anticovid vakcine primilo više od 25 miliona ljudi, a to je rezultiralo i značajnim smanjenjem dnevnih brojki novozaraženih i umrlih. Početkom januara Velika Britanija je imala u prosjeku blizu 60.000 novozaraženih dnevno, a protekle sedmice je taj procent smanjen na 5.600. Uporedo s tim, broj aktivno zaraženih Britanaca je od početka februara do sada smanjen sa dva miliona na 580.000.
Krajem januara je u Velikoj Britaniji od posljedica zaraze koronavirusom dnevno u prosjeku umiralo 1.200 ljudi, a proteklih dana je taj prosjek smanjen na 120.
U protekla 24 sata u Velikoj Britaniji su potvrđena 6.303 nova slučaja zaraze koronavirusom, a od posljedica zaraze umrlo je 95 osoba.
Vlasti Velike Britanije su 17. marta saopćile da je prvu dozu anticovid vakcine primilo 25.273.226 ljudi, a da je i drugu dozu primilo 1.759.445 osoba.
Shodno tome, Velika Britanija može reći da je vakcinisala 50 posto punoljetnog stanovništva, a 95 posto stanovnika starijih od 65 godina.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.