Centralna izborna komisija BiH je na hitnoj, korespodentnoj sjednici održanoj jučer donijela Odluku o utvrđivanju i objavlјivanju rezultata lokalnih izbora 2020. godine u Mostaru.
HDZ-u BiH je pripalo 13 mandata, Koalicija za Mostar osvojila je 12, a Bh. blok 6 mandata, Hrvatskoj republikanskoj stranci 3, a srpskoj listi Ostajte ovdje, okupljenoj oko SNSD-a i SDS-a, jedan vijećnički mandat.
Odluka o utvrđivanju i objavlјivanju rezultata Lokalnih izbora 2020. godine u Mostaru stupila je na snagu danom donošenja, 03.01.2021. godine, u 18.00 sati na internetskoj stranici Centralne izborne komisije BiH www.izbori.ba te će se smatrati da je danom objave dostavljena svim učesnicima u izbornom procesu.
Prigovor na tačnost obajvljenih utvrđenih izbornih rezultata se podnosi u roku od 24 sata od sata objave odluke na stranici Centralne izborne komisije BiH, odnosno počinje teći od 18:00 sati 03.01.2021. godine i istječe u 18:00 sati 04.01.2021. godine.
Dani 04., 05. i 06.01.2021. godine su tri dana za podnošenje zahtjeva za ponovno brojanje glasačkih listića.
U skladu sa članom 6.9 stav (1) i (2) Izbornog zakona BiH protiv Odluke o utvrđivanju i objavlјivanju rezultata lokalnih izbora 2020. godine u Mostaru može se putem Centralne izborne komisije BiH podnijeti žalba Apelacionom odjelu Suda BiH u roku od dva dana od dana objave odluke na stranici Centralne izborne komisije BiH.
Zahtjevi za ponovno brojanje glasačkih listića, prigovori na tačnost objavljenih rezultata i žalbe na Odluku o utvrđivanju i objavlјivanju rezultata lokalnih izbora 2020. godine u Mostaru se dostavljaju isklučivo putem fax aparata na broj 033/251-329, elektronskom poštom [email protected] ili lično u sjedište Centralne izborne komisije BiH (Sarajevo, Danijela Ozme 7).
Procedura podnošenja zahtjeva za ponovno brojanje glasačkih listića propisana je odredbama člana 5.30 Izbornog zakona BiH.
Centralna izborna komisija BiH može razmatrati zahtjev za ponovno brojanje glasačkih listića, ako su ispunjeni slјedeći uslovi:
1) da je zahtjev podnesen u pisanoj formi i da ga je potpisao akreditirani posmatrač, grupa od 50 ili više birača koji su glasali na istom biračkom mjestu, nezavisni kandidat, predsjednik političke stranke ili bilo koji od predsjednika političkih stranaka koje su formirale koaliciju, ili općinska/gradska izborna komisija;
2) da su u zahtjevu tačno navedene činjenice koje opravdavaju ponovno brojanje, uklјučujući članove Izbornog zakona BiH koji nisu poštovani ili su prekršeni;
3) da je u zahtjevu naveden približan broj glasačkih listića za koje se vjeruje da nisu ispravni;
4) da je u zahtjevu navedeno kako bi ta povreda zakona utjecala na izborne rezultate;
5) da je zahtjev podnesen Centralnoj izbornoj komisiji BiH u roku od tri dana od dana kada je Centralna izborna komisija BiH objavila utvrđene izborne rezultate.
Centralna izborna komisija BiH može i po službenoj dužnosti narediti ponovno brojanje glasačkih listića.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.