Valentin Inzko, visoki predstavnik za BiH, predstavio je 58. izvještaj u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija u New Yorku.
Nakon Izvještaja uslijedila je rasprava predstavnika zemalja članica Vijeća sigurnosti. Inzkov Izvještaj podršku je dobio od Velike Britanije, SAD, Njemačke a posebnih zamjerki nisu imale čak ni Srbija i Hrvatske.
Tako je Izvještaj naišao na žestoke osude samo sa tri adrese – Rusije, SNSD-a i HDZ-a.
Predstavnik Rusije Nebenzi Vassily Alekseevich kritikovao je Inzka te branip pozicije SNSD-a i HDZ-a. Visokom predsravniki zamjerio je, kako je rekao, subjektivni izvještaj koji je veoma udaljen od stvarnosti, te je kritizirao ocjenu o političkim predstavnicima srpskog i hrvatskog naroda kao prijetnjama Dejtonskom mirovnom sporazumu.
- Visoki predstavnik pokušava uplašiti međunarodnu zajednicu, ignorirajući stvarnu situaciju. Kao alternativu mi predlažemo da se članice Vijeća sigurnosti upoznaju sa izvještajem Vlade RS-a – izjavio je ruski predstavnik.
Usprotivio se i ocjenu da BiH treba nastaviti euroatlantski put, odnosno nastaviti put ka članstvu u NATO-u, što je, smatra, u suprotnosti sa stavovima entiteta i konstitutivnih naroda. Kazao je da je vrijeme da se razmotri zatvaranje OHR-a.
Iste teze u svom je istupu koristio lider SNSD-a Milorad Dodik.
- On je (Inzko) inače ogrezao u prevari i laži oko stanja u BiH. To je čovjek koji prima 24.000 eura mjesečno platu da bi lagao Savjetu bezbjednosti i ništa drugo i ne radi – tvrdi Dodik.
Dodik smatra da Incko pokušava da i dalje isključivo na Republiku Srpsku i Hrvate u BiH svaljuje krivicu zato što ne ostvaruje politički koncept rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH koji su masovno vršili njegovi prethodnici i on.
Slaganje s Dodikom izrazila je i HDZ-ova nevladina udruga HNS na čijem je čelu Dragan Čović. Izvještaj su nazvali neistinitim.
- Iako izostavljeno u Izvješću, Daytonski mirovni sporazum narušava se brojnim izazovima, uključujući; karakteriziranjem hrvatskoga naroda manjinom; pozivima bošnjačkih stranaka za nametanjem ”komšića” na nižim razinama vlasti; najavama bošnjačkih stranaka o kršenju Daytonskog sporazuma na štetu Hrvata na Općim izborima 2022.; nelegalnim i nelegitimnim sazivom SIP-a; ignoriranjem nelegitimnosti člana Predsjedništva BiH; prešućivanjem politike SDA koja relativizira i priječi implementaciju sporazuma o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH te politikama mržnje prema Hrvatima i opstruiranjem ustavno-zagarantiranih prava konstitutivnih naroda – naveli su iz HNS-a.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.