Sud u Saudijskoj Arabiji ukinuo je smrtnu je kaznu i osudio petero ljudi na po 20 godina zbog ubistva novinara i saudijskog kritičara Jamala Khashoggija u Turskoj.
Saudijska Arabija svoje zakonodavstvo temelji na osnovnim islamskim zakonima koji omogućuju ukidanje smrtne kazne ako porodica žrtve oprosti ubicama ili prihvati naknadu. Taj je instrument na arapskom poznat kao “diya”.
ABC News piše da je shodno navedenom, ublažavanje kazne uslijedilo nakon što su sinovi ubijenog Khashoggija u maju kazali da su oprostili ubicama svog oca.
Iako je presuda donesena u Saudijskoj Arabiji, ovaj slučaj i dalje baca sjenu na međunarodnu reputaciju princa Mohammeda bin Salmana kojeg je nekoliko američkih senatora optužilo da je umiješan u brutalno ubistvo Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Konačnu presudu Krivičnog suda u Rijadu prenosila je državna televizija Saudijska Arabija, a u javnosti je objavljeno i nekoliko detalja o osam saudijskih državljana koji su optuženi za ubistvo i umiješanost u njega, međutim, njihov identitet nije otkriven.
Tako je za pet osoba izrečena maksimalna kazna od po 20, a ostalo troje za koje se vjeruje da su umiješani u ubistvo dobili su kazne zatvora od deset i sedam godina zatvora.
Khashoggi je ubijen kada je u oktobru 2018. godine ušao u saudijski konzulat u Istanbulu da bi završio dokumente za svoje vjenčanje s Turkinjom Hatice Cengiz koja ga je čekala ispred, a da je u za to vrijeme njegovo tijelo raskomadano.
Službeni Rijad ponavio je kako je smrt novinaras Washington Posta kritičnog prema saudijskim vlastima bila “odmetnička operacija” i odbacio da je u tome svoje prste imao princ prijestolonasljednik Mohammed Bin Salman.
Khashoggi je nekad bio saveznik saudijske vladajuće porodice, ali je nakon toga postao žestok kritičar Bin Salmana. Njegovo tijelo nije nikad pronađeno.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.