Sloboda, gotov je, pobjeda, kraj mafije – poruke su koje su sinoć poslate iz izbornih štabova opozicije u Crnoj Gori koja je proglasila pobjedu i saopštila da je Demokratsku partiju socijalista poslala u istoriju.
To je učinjeno nakon što su opozicija i civilni sektor objavili preliminarne rezultate parlamentarnih izbora, jer Državna izborna komisija još nije proglasila konačne.
Preliminarni podaci CEMI-ja, na osnovu 96,4 odsto obrađenog uzorka, pokazuju da DPS ima 30 mandata, koalicija “Za budućnost Crne Gore” 27, “Mir je naša nacija” 10 mandata, “Crno na bijelo” četiri
Prema tim podacima, po tri mandata imaju Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka, dva SDP, i po jedan Albanska lista i AK Jednoglasno. Dvije hrvatske partije ostale su bez mandata.
Na parlamentarnim izborima 2016. DPS je osvojio 36 mandata, Demokratski front 18 mandata, koalicija Ključ (Demos, SNP i URA) devet, Demokrate osam, SDP četiri mandata, Socijaldemokrate dva mandata. Stranka penzionera i invalida nije prešla cenzus.
Bošnjačka stranka dobila je dva mandata, dok su albanske partije imale jednog poslanika, kao i Hrvatska građanska inicijativa.
Najveći pad na izborima doživjela je koalicija oko DPS dok su najveći uspjeh ostvarile koalicije oko URA i Demokratskog fronta.
Koalicija DPS-Liberalna partija osvojila je šest mandata manje nego na izborima 2016. godine, kada je imala 36.
Koalicija oko DF – Za budućnost Crne Gore, u kojoj je i dio partija iz koalicije Ključ sa prošlih izbora (SNP i dio nekadašnjeg Demosa) kao i neke novoformirane partije, osvojila je 27 mandata.
Na prethodnim izborima DF, SNP i dio Demosa od koga je nastala Ujedinjena Crna Gora imali su 23 mjesta u parlamentu.
Koalicija Crno na bijelo, okupljena oko URA sa NVO Civis i Partijom pravde i pomirenja i nezavisnim intelektualcima, osvojila je četiri mandata dok je URA na izborima 2016. godine u koaliciji Ključ, imala dva mandata.
Koalicija oko Demokrata je osvojila 10 mandata, nastupajući u koaliciji sa Demosom i još dvije male stranke, dok su 2016. imali osam mjesta u parlamentu.
Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka su poboljšale svoj rezultat sa prošlih izbora za po jedan mandat dok je SDP izgubio dva mandata, jedva prešavši cenzus.
DPS je očigledno izgubio dio glasača zbog donošenja spornog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji je doveo do masovnih protesta na ulicama crnogorskih gradova u organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske i ostalih eparhija Srpake pravoslavne crkve, ali i zbog brojnih korupcionaških skandala, kao i masovnih građanskih protesta 2019. godine zbog afere Koverat.
Sa druge strane, dijelom zbog tih afera, a dijelom radom na terenu i preko društvenih mreža i bez uobičajenog međusobnog nenapadenja, opozicija je uspjela da mobiliše i nekoliko procenata apstinenata da izađe na izbore glasa za neku od tri opozicione kolone.
SDP je svojim nagovještajem da će nakon izbora napraviti koaliciju sa DPS-om izgubio opozicioni status koji je teško stekao antiđukanovićevskom retorikom i ulogom koju je imao u rušenju lokalne vlasti u Kotoru.
Prema podacima Centra za demokratsku tranziciju (CDT) na parlamentarnim izborima biračko pravo iskoristilo je 409.880 građana, odnosno 75.9 odsto od ukupnog broja birača.
Na parlamentarnim izborima 2016. godine izlaznost do 20 sati je bila 73.4 odsto, a 2012. godine 69,3 odsto.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.