Komora medicinskih sestra i tehničara ZDK na posljednjoj sjednici Izvršnog odbora u jednoj od tačaka je analizirala i status medicinskih sestra i tehničara u vremenu epidemije sa COVID 19.
- Kao što svi znamo da epidemiološka situacija u državi nije zadovoljavajuća i da u ovom vremenu posebna težina rada i odgovornosti leži na medicinskim sestrama i tehničarima, a što se slabo ističe i u zdravstvenim ustanovama, ali i u javnosti.
- Medicinske sestre i tehničari provode najviše vremena uz pacijenta i osim višesatnog boravka u zaštitnim odijelima dodatno su izloženi i psihičkim pritiscima.
- U posljednje vrijeme sve je više prijava verbalnih i fizičkih napada na osoblje, a isto tako i na društvenim mrežama vlada klima netrpeljivosti prema zdravstvenim radnicima.
- Dodatni pritisak na medicinske sestre i tehničare je i nepotpisani Kolektivni ugovor koji zbog proglašene pandemije, a sada epidemije ostaje u neriješenom statusu.
- Upoznati smo da su predstavnici Sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu tražili nastavak pregovora, ali predstavnici vlasti nisu bili raspoloženi da se riješi status velikog broja medicinskih sestara i tehničara kao i radnika zaposlenih u zdravstve u ZDK.
- Sindikat ljekara i dr. stomatologije početkom godine su potpisali Kolektivni ugovor, a koji se sada koristi za raslojavanje između ljekara i ostalih zaposlenih u zdravstvu.
- Mi kao Komora koja okuplja medicinske sestre i tehničare svih nivoa obrazovanja i istim izdaje dozvole za samostalan rad (licence) imamo obavezu da štitimo članove svog strukovnog udruženja – navodi se u saopštenju.
Svjetska zdravstvena organizacija je 2020. godinu proglasila godinom sestrinstva i primaljstva, godinom koja je trebala biti značajna za navedenu skupinu, promociju profesije i poboljšanje statusa medicinskih sestara i tehničara.
Radi Covid-19 mnoge aktivnosti za medicinske setre i tehničare su prekinute, ali nesebičan i potpuni angažman i doprinos u zbrinjavanju pozitivnih i oboljelih od COVID-19 nije izostao, kao i ostalih pacijenata u potrebi.
- U nekim zdravstvenim ustanovama na ZDK plaće su isplaćivane po različitoj visini satnica za ljekare 2.45 i za ostale radnike u zdravstvu 2.35, što je i Zakonom o radu nedozvoljeno, a o moralnom činu da i ne govorimo.
- Medicinske sestre i tehničari očekuju pravičnost u raspodjeli ličnog dohotka i da ih se ne degradira , kao i priznanje i stimulaciju za njih koji daju najveći dio sebe i koji su najviše izloženi rizicima koje donosi epidemija COVID-19.
- Moramo napomenuti i bez epidemije medicinske sestre i tehničari su uvijek na prvoj liniji, na kojoj trpe nezadovoljstva, ljutnju i vrijeđanja od strane primaoca usluga.
- Molimo ministra zdravstva da što hitnije pristupi pregovorima i potpisivanjem kolektivnog ugovora, kako bi se što prije riješio status radnika zaposlenih u zdravstvu – navodi se na kraju saopštenja.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.