Naše ambicije i životni pozivi, prema nekom nepisanom pravilu, idejno se uobličuju još u ranim fazama djetinjstva i jedino što nas može ostvariti u tom smislu jeste dosljednost krajnjem cilju. Uspješni ste u onoj mjeri koliko vjerujete u sebe, kazuje nam primjer Senke Krivić, rođene Zeničanke koja je pošavši tragom svojih srednjoškolskih želja stigla u London gdje danas gradi karijeru perspektivnog naučnika iz oblasti informatike i robotike. U Zenici je završila osnovno i srednje obrazovanje, nakon čega odlazi na studije u Sarajevo.
- U vrijeme kad sam pohađala nastavu osnovne škole razvila se i moja ljubav prema fizici, matematici, hemiji i informatici. Bilo je teško donijeti odluku šta da studiram. U srednjoškolskim danima mijenjala sam želje, ali sam na neki način bila ubijeđena da ću jednoga dana, ipak, studirati informatiku, jer me fascinirala ideja kreiranja računalnih programa. Više informacija o Odsjeku za automatiku i elektroniku prvi put sam saznala krajem trećeg razreda srednje škole. Kad sam shvatila da sa tim obrazovanjem mogu učiti o robotima, automobilima i vozovima, kao i njihovom progamiranju, to je bio više nego dovoljan razlog da donesem konačnu odluku u pogledu izbora svog budućeg rada i karijere.
Prilika koja se ne odbija
Bez sumnje, naglašava, da su izazovi novog vremena, u kojem pravac profesionalne orijentacije određuje tehnički i tehnološki napredak društva, imali presudan utjecaj na njezinu odluku da se opredijeli za studij informatike. U Sarajevu je, najprije, završila Elektrotehnički fakultet, nakon čega je otvoreno za nju posve novo poglavlje života. Prilika koju je dobila nije se mogla odbiti.
- Nakon završenog Elektrotehničkog fakulteta izvjesno vrijeme radila sam kao inženjer u kompaniji Volksvagen Sarajevo d.o.o. i nedostajali su mi izazovi i prilika za naučno-istraživački rad. Budući da sam se željela baviti naukom na naprednijem i ozbiljnijem akademskom nivou, potreban korak za to bio je upis odgovarajućeg doktorskog studija. Znajući da se želim baviti robotikom i inteligentim sistemima, aplicirala sam na pozicije u laboratorijama koje su nudile rad u tim oblastima. Doktorski studij u Inzbruku mi je otvorio vrata u taj naučno-istraživački svijet i omogućio priliku da radim na projektima Evropske unije sa najnovijim tehnologijama, kao i da upoznam neke od najznačajnijih naučnika današnjice iz oblasti robotike, umjetne inteligencije i fizike. Pored toga, već pri kraju doktorskog studija, dobila sam ponude za dalji rad na drugim univerzitetima i industriji.”
Jedan uspjeh vodi drugom, pa su rezultate Senkinog rada u vrijeme doktorskog studija u Inzbruku prepoznali stručnjaci sa univerziteta King’s College London.
“King’s College London je jedan od najstarijih i najprestižnijih univerziteta u Engleskoj i svijetu. Posebna je čast raditi i biti dijelom takvog uspješnog kolektiva. Ponuda ove institucije, iskustva koja sam do sada stekla i koja se nude u budućnosti, u velikoj su mjeri odredila moje životne planove i odluku da povratak u Bosnu i Hercegovinu, uprkos velikoj želji, prolongiram za izvjestan period. Ovo je stepenica više u mojoj karijeri i nastojim što je moguće kvalitetnije opravdati ukazano mi povjerenje. Trenutno sam angažovana poziciji naučnog saradnika gdje, sa kolegama naučnicima, profesorima, doktorantima i saradnicima iz industrije, učestvujem u značajnim naučno-istraživačkim projektima.”
Stvaranje objašnjivih sistema umjetne inteligencije
Istraživanja u kojima participira i koja su, kako kaže, dijelom jednog globalnog strateškog projekta na polju informatičkog razvoja i umjetne inteligencije, donijela su joj željene izazove. Istraživačkom timu King’s College Londona priključio se najkvalitetniji naučni kadar i Senka ne krije zadovoljstvo činjenicom da je u njemu i ona pronašla svoje mjesto.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.