Kupovina životnih namirnica najveća je stavka u kućnom budžetu, a većina bh. građana jedva sastavlja kraj s krajem.
Koliko je teško s malim ili nikakvim bh. plaćama podmiriti osnovne troškove, dovoljno govore paprene cijene hrane u prodavnicama, koje se skoro i ne razlikuju od onih u Njemačkoj.
Potrošačka korpa za prošli mjesec iznosila je 1.965 KM, a prosječna plaća bila je 932 KM.
Poredeći cijene 10 namirnica, vidljivo je da su neki artikli čak skuplji u BiH nego u Njemačkoj. Tako smo došli do računice da je litar mlijeka u Njemačkoj 1,20 KM, a u BiH oko 1,35.
Cijena 10 jaja u Njemačkoj je 2,30, a u BiH 2,10 KM. I ulje je skuplje kod nas, u Njemačkoj litar košta 1,90, a građani BiH moraju izdvojiti više od dvije marke.
I ništa ne bi bilo sporno da su primanja Bosanaca i Hercegovaca jednaka ili barem približna onima u Njemačkoj, gdje, naprimjer, konobari godišnje zarađuju čak pet puta više nego u BiH.
Porazan je podatak da je BiH treća zemlja u svijetu po nezaposlenosti, po čemu se nalazi samo iza Džibutija i Konga, da svaki šesti stanovnik legne gladan, da je skoro izjednačen broj penzionera i radnika…
Uzimajući u obzir ove podatke, porazno je da je kiselo vrhnje jeftinije u Njemačkoj nego u BiH, dok je kilogram šećera najjeftiniji kod nas i košta marku, a Nijemci za njega izdvajaju 1,44 KM.
Porazno je da je Bosna i Hercegovina prebogata prirodnom vodom, a da na uvoz dajemo više od 150 miliona maraka.
Naši građani za litar daju 0,70, a u Njemačkoj 0,37 KM.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.