Samo 20 minuta vježbanja je podjednako dobro kao i kafa za naše pamćenje, prema novom istraživanju koje se pojavljuje u Nature Scientific Reports. Istraživači su uporedili učinke kofeina i vježbe na radnu memoriju i zaključili da akutna vježba može biti dobra za um kao i za tijelo. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), kofein je jedna od najčešće korištenih psihoaktivnih supstanci u svijetu, piše Medical News Today.
I mada redovno popravljanje kofeina može imati pozitivan efekat na zdravlje, studije su kofein povezale sa svim, od dugoročne memorije do suzbijanja bolesti. Koliko god dobro zvučala šoljica kafe, ne može se izbjeći činjenica da je kofein psihoaktivna supstanca i da s njim dolaze i neke nuspojave.
Nuspojave konzumacije kofeina bile su inspiracija za novu studiju koju je nedavno vodio Harry Prapavessis, direktor Laboratorija za psihičku vježbu i zdravstvenu psihologiju sa zapadnog Univerziteta u Ontariju u Kanadi.
Zajedno s bivšim studentom postdiplomskog studija Matthewom Faganom i studenticom postdiplomske studije Anisom Moravom, Prapavessis je uporedio efekte vježbanja i kofeina.
Uprkos pozitivnim saznanjima o kofeinu, negativne stvari često mogu nadmašiti koristi.
Simptomi slični anksioznosti, drhtanje tijela, nesanica, glavobolja, povišene frekvencije srca i slično povezani s povećanom konzumacijom kofeina.
Uprava za hranu i lijekove (FDA) savjetuje da je četiri do pet šoljica kafe siguran unos.
Kako bi uporedili učinke kofeina i vježbe na radnu memoriju, tim je nasumično svakog učesnika dodijelio jednoj od dvije grupe.
U prvom dijelu studije i konzumenti kofeina i bez kofeina podvrgli su se zadacima prije i nakon akutne tjelovježbe i primjene kofeina. Drugi dio studije fokusirao se na povlačenje kofeina.
Rezultati studije pokazali su da su i vježbanje i kofein imali sličan učinak. Poboljšanja u radnoj memoriji učesnika bila su slična nakon što su 20 minuta proveli u trenerci i konzumirali kofein.
Glavni dio ovog istraživanja je da vježba, uz sve njene dugoročne koristi, može pomoći poboljšanju raspoloženja i fokusiranju isto toliko koliko kofein može. Studija također donosi dobre vijesti za osobe koje piju kafu, otkrivši da vježbanje može pomoći i kod simptoma povlačenja kofeina, ukoliko osoba odluči smanjiti unos kofeina.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.