Hladnoća troši kalorije i sagorijeva masne stanice. Šetnja parkom po svježem snijegu donosi radost i opuštanje kao malo koja druga aktivnost. Ali snijeg nije nužan za zdravstvene blagodati, dovoljno je da je vani hladno. Tijelo po hladnoći troši više energije da bi održalo normalnu tjelesnu temperaturu na približno 36,7 stepeni.
Hladnoća sagorijeva stanice smeđih masnoća. To su masnoće koje rashlađeno tijelo troši da bi se zagrijalo. Hodanje po hladnom vremenu povećat će vam potrošnju energije i održati je visokom još satima poslije.
Hladan zrak stvara povoljne uvjete za bavljenje sportom. Kada zahladi, lakše je i ugodnije trčati jer se smanjuje toplinski stres, koji nepovoljno djeluje na tijelo. Ako niste ljubitelj trčanja, i žustro hodanje će vam koristiti. Stoga ustanite s kauča, dobro se utoplite i krenite u akciju.
Hladno vrijeme osigurava dobar san. Hladnoća vam može pomoći da bolje spavate. Budući da ljudi koji pate od nesanice imaju povišenu tjelesnu temperaturu, blago rashlađena spavaća soba optimalna je za spavanje.
Tokom nekoliko sedmica postepeno snizite temperaturu u spavaćoj sobi na 18 stepeni. Vaše bi se tijelo tome trebalo prilagoditi pa vam niža temperatura neće biti neugodna. Trošit ćete više kalorija, a usput ćete uštedjeti na računu za struju.
Hladnoća pomaže kod infekcija i ublažava upale. Želite li ojačati imunitet, iskoristite zimske uvjete jer izlazak na hladno čini vaš organizam otpornijim. Naime, kada izađete na hladno, stanice koje se bore protiv infekcije u tijelu se umnožavaju. Mnogi ozlijeđeni sportaši primjenjuju krioterapiju, tretman izuzetno niskom temperaturom za liječenje iscrpljenih mišića. Krioterapija se primjenjuje u sobama nalik na saunu, ali sa suprotnim učinkom. Kratak boravak u prirodi na hladnoći imat će isti učinak i umanjiti oteklinu.
Hladan zrak omogućuje bolje disanje. Zima pročišćava zrak od alergena i raznih hemijskih supstanci. Oštar i čist zimski zrak znatno je zdraviji. Stoga redovno u zimskom razdoblju, barem nakratko, prozračite prostor u kojem boravite. Posjećujte prirodu ili parkove i prakticirajte duge šetnje na otvorenome.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.